Strony

wtorek, 23 lipca 2013

Zajęczyca Krystyna

Krystyna Broda- nr licencji 4765673 wyd. przez marszałka woj. kujawsko- pomorskiego, przewodnik turystyczny- specjalizuje się w oprowadzaniu po zamkach krzyżackich. Snuje legendy o Krzyżakach,
zamykanych we wieżach złotowłosych niewiastach i dzielnych rycerzykach.
Zamek w Papowie Biskupim wybudowany w latach 80 XIII w.  z głazów narzutowych i granitu. W 1454 r. zamek przejęli Polacy, zaś w 1505 r. król Aleksander Jagiellończyk  nadał obiekt biskupom chełmińskim, w których władaniu pozostał do I Rozbioru Polski w 1772 r. 
Zamek w Kurzętniku, wybudowany na wysokiej skarpie, na wysuniętym w stronę Drwęcy stromym cyplu zbocza doliny. Dokładna data wybudowania nie jest znana, z pewnością budowę ukończono przed rokiem 1331. Szczególne chwile  przeżywał zamek w 1410, tu bowiem wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen planował zbrojne starcie z wojskami Władysława Jagiełły...
Zamek w Bierzgłowie- budowę zamku rozpoczęto  ok. 1260 r. a pod koniec XIII w.. posiadał już system obronny wraz z wieżą. Zamek od początku miał ważne znaczenie strategiczne, gdyż leżał na trakcie łączącym dwa potężne zamki krzyżackie w Toruniu i Starogrodzie. Pod koniec XIV w.  w związku z rozwojem i silnym oddziaływaniem zamku toruńskiego zamek bierzgłowski stracił swoje znaczenie strategiczne, stając się zapleczem gospodarczym., w 1410 został przejęty przez wojska polsko- litewskie. Pod koniec XVII w. zamek był w kompletnej ruinie. Od 1903 r. właścicielem zamku był rząd pruski. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję ośrodka szkoleniowego  dla partii hitlerowskiej. 
Zamek Wysoki w Malborku, wzniesiony na prawym brzegu Nogatu, gotycki, ceglany, warowny, otoczony fosą, czworoboczny, z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny, gdaniskiem, wieżami Kleszą i Wróblą.

piątek, 19 lipca 2013

Folwark zwierzęcy i roślinność bujna

i bujna roślinność okiem Oli
i na deser owocki

poniedziałek, 15 lipca 2013

Chełmno

Urocze miasteczko Chełmno w dolinie dolnej Wisły- miasto zabytków i zakochanych, łącznie z Toruniem jest najstarszym miastem tego obszaru i jednocześnie  w północnej Polsce. Wspiełyśmy się na wieżę dawnej fary , parafialnego kościoła Wniebowzięcia NMP, skąd roztaczał się cudowny widok na renesansowy ratusz, przebudowany z gotyckiego XIII- wiecznego w latach 1567-72 i 1584-96, jeden z najcenniejszych zabytków renesansu w północnej Polsce, prawie kompletny obwód murów miejskich z basztami  (jedne z najdłuższych murów w Polsce), wieżę ciśnień, kościół p.w. Świętego Ducha. A pogoda spłatała nam figla...

sobota, 13 lipca 2013

Drwęca wzywa

Już po raz trzeci, i mam nadzieję, że nie ostatni przemierzyliśmy kolejne 30 km Drwęcy, tym razem trasa wiodła Brodnickim Parkiem Krajobrazowym od Wielkiego Głęboczka do Brodnicy, kręta była niesłychanie, a już w samej Brodnicy złapał nas deszcz i byliśmy nieco w stresie, czy aby znowu nie przegapiliśmy mety, jak w zeszłym roku... zupełnie nowy skład ekipy spisał się na medal, BRAWO!!!

poniedziałek, 8 lipca 2013

O ty Karol!

Kot Karol- ogrodnik i rolnik, pielęgnuje dzielnie hektary, które ma wokół domu, zawodowo dba o ogrody innych, kocha zwierzęta, hoduje gąski, a po pracy drzemie pod drzewkiem albo w sianie.
i tradycyjnie już pozycje cokolwiek dziwne w czasie sesji fotograficznej