poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Koniec tego dobrego!

czas wracać... ale jakoś tak leniwie ostatnio i mało twórczo, nie mam pomysłów... czekam na natchnienie. A tymczasem krótka fotorelacja z cudownej Portugalii.
Region Algarve to jeden z sześciu regionów Portugalii obejmujący całe południowe wybrzeże, ciągnący się od Przylądka św. Wincentego po samą Hiszpanię. Do hiszpańskiego Avamonte docierałyśmy rowerem z Monte Gordo  do Villa real de Santo Antonio, następnie przeprawiając się promem przez rzekę Guardiana,
która jest naturalną granicą pomiędzy Portugalią a Hiszpanią. 
Monte Gordo, Villa Real de Santo Antonio, Avamonte
Olhao, Tavira
Silves, najwyższy szczyt Algarve Foia- 902 m. n.p.m.
Przylądek św. Wincentego- najbardziej na południowy zachód wysunięty kawałek Europy, mocno wietrzny. W Średniowieczu miejsce to uznawano za koniec znanego Europejczykom świata. Wybudowana w 1846 r. Latarnia jest  jedną z najmocniejszych latarni w Europie. Jej dwie lampy o mocy 1000 warów widoczne są z odległości 90 km.  Przylądek nazywany jest w żargonie marynarzy i żeglarzy "przylądkiem ciepłych gaci", ponieważ kiedy wypływa się na szersze wody Atlantyku i robi się zimniej, trzeba przywdziać ciepłe galoty. Pionowe klify, o które rozbijają się fale Atlantyku mają do 75 m. wysokości.
Lagos
Lizbona- stolica Portugalii, ponad 2,5 miliona mieszkańców leży u ujścia Tagu do Oceanu Atlantyckiego. 1 listopada 1755r. miało miejsce potężne trzęsienie ziemi (9 stopni w skali Richtera), zaraz po nim tsunami, które zrujnowało stolicę i pochłoneło ok. 60.000 ofiar. Przetrwały tylko zabudowania dzielnic Alfama i Belem. Od czasów wielkich odkryć geograficznych, kiedy Lizbona odgrywała główną rolę w handlu światowym, pozostaje ważnym portem.
Lizbona- Alfama, katedra Se, przejażdżka zabytkowym tramwajem linii 28, winda św. Justyny łącząca dwie dzielnice stolicy,  Baixa, cukiernia Pasteis de Belem, kościół św. Antoniego Padewskiego patrona osób i rzeczy zaginionych.
zabytki złotego wieku odkryć geograficznych:  Belem ujście Tagu do Oceanu Atlantyckiego, pomnik odkryć geograficznych odsłonięty w 500. rocznicę śmierci Henryka Żeglarza, ogromny kompas i mapa  przedstawiająca szlaki żeglarzy w XV i XVI w. , grobowiec Vasco da Gama w klasztorze Hieronimitów, most 25. kwietnia niczym ten w San Francisco, wieża Belem- najwspanialsza budowla militarna w Portugalii, pomnik- replika samolotu Fairey IIID Mk2, którym dwaj śmiałkowie w 1922 przelecieli z Lizbony do Rio de Janeiro; most Vasco da Gama -17 km. długości
Fatima 13 maja 1917 r. 10-letnia Łucja Santos i jej młodsze rodzeństwo cioteczne Franciszek oraz Hiacynta ujrzeli świetlistą postać pośród gałęzi dębu. Poleciła ona dzieciom powracać pod drzewo przez kolejne sześć miesięcy- 13.10 dzieciom towarzyszyło już 70.000 pielgrzymów, wielu mówiło o "cudzie słońca" lecz tylko Łucja usłyszała trzy "tajemnice fatimskie". Pierwsza to wizja piekła, druga zapowiadała wojnę straszniejszą niż I Wojna Światowa, trzecia zaś niedawno ujawniona przez Jana Pawła II zapowiadała m. inn. zamach na papieża.
śladami objawień maryjnych- Aljustel- domy, w których mieszkali Łucja, Hiacynta i Franciszek, bazylika oraz plac dwukrotnie większy od pl. św. Piotra w Rzymie, kaplica objawień,  kościół Trójcy Przenajświętszej wybudowany w latach 2004- 2007 kosztem 80 mln. euro pokrytym w całości z ofiar pielgrzymów, znajduje się na 4 miejscu na świecie wśród największych kościołów świata, ma we wnętrzu miejsca dla ok. 9000 wiernych, palenie świec wotywnych

Brak komentarzy: