niedziela, 1 kwietnia 2012

Wspomnienie z Rzymu

Znowu w trzech krokach: zdjęcie zrobione w styczniu tego roku, podczas spaceru wzdłuż Tybru, w drodze do Castel Sant'Angelo. Na pierwszym planie most S. Angelo, na drugim stolica Piotrowa i Bazylika Św. Piotra. Polecam odwiedzić link Bazylika Św. Piota Watykan i zobaczyć bazylikę na własne oczy, fenomenalnie dzieło studentów z Pensylwanii, którzy pracowali nad tym projektem dwa lata. Poklikajcie na odpowiednie numery  i przenieście się na chwilę do Watykanu.  Krok drugi i trzeci już znany z wcześniejszych postów.

Bazylika Św. Piotra- najważniejsze miejsce hierarchii kościelnej oraz jedna z najbardziej monumentalnych budowli na świecie. Pod bazyliką mieścić ma się grób Świętego Piotra. Wewnątrz kościoła znajdują się dzieła tej miary, co Pieta Michała Anioła.
Z krypt dochodzi się pod fasadę bazyliki i przez ogromne drzwi wchodzi do obszernego wnętrza. Kościół jest długi na 186 metrów i mieści ok. 60 tysięcy osób. Wygląd bazyliki zawdzięczamy wspaniałym artystom takim jak: Bramant, Rafael, Peruzzi, konstruktor głównej kopuły Michał Anioł, a także Giacomo della Porta i Bernini. Nad ołtarzem głównym wznosi się olbrzymi baldachim wykonany z brązu. Po wyjściu z bazyliki, naszym oczom ukazuje się widok na Plac, a z kopuły roztacza się widok na Wieczne Miasto – Rzym.


Brak komentarzy: