niedziela, 6 marca 2011

Powtórka z rozrywki dla rozrywki

Na specjalne zamówienie wykonałam grę w kości. Miała być taka sama jak moja, ale jak to tak, identyczna? Musiałam choć trochę zmodernizować projekt. Mam nadzieję, że  bedą udanym prezentem. A przy okazji zachęcam do gry w kości w długie zimowe wieczory, przy lampce wina i z towarzyszem, który ma choć odrobinę woli rywalizacji. Zasad gry jest mnóstwo, przypomnę te, które znam i czasem pogrywam.


Gra podobna jest do pokera, grać można właściwie wszędzie. Wystarczy pięć zwykłych kostek do gry i kawałek płaskiego podłoża. Rozgrywka polega na rzuceniu kostek w taki sposób, aby ułożyć określony układ oczek.

W każdej z 17 kolejek gracz rzuca trzy razy. Pierwszy rzut odbywa się wszyskimi kośćmi, następne dwa dowolną ilościo w zależności od potrzeby i startegii gracza. Należy ułożyć odpowiedni układ i przypisać go do jednej z 17 kategorii.

Po zapełnieniu górnej części tabeli (tzw. szkółki) sumuje się wszystkie sześć kategorii. Górna część tabeli musi wychodzić na 0 lub na plus w innym przypadku odejmujemy 50 puntów minus te punkty co zdobył.

Nie ma reguły co do kolejności zaliczania kategorii. Gra kończy się w momencie , gdy ostatni gracz zapełni ostatnia kolumnę. Sumuje się wtedy liczbę punktów danego gracza i wygrywa te z największą ilością punktów (oddając fanta na przykład)

Wartości:
1,2,3,4,5,6 – Trzy takie same kości
Para – Dwie kości takie same np. 5+5= 10 punktów
Dwie pary
3x- trzy kości takie same np. 3+3+3=9 puntów
MS- Mały strit, czyli 1,2,3,4,5 =15 puntów
DS- Duży strit,  2,3,4,5,6 = 20 puntów
P- parzyste, wszyskie kości o parzystej liczbie oczek czyli 2,4,6  Suma wszyskich oczek
NP- nieparzyste, wszystkie kości o nieparzystej liczbie oczek, 1,3,5  Suma wszyskich oczek
F- full, czyli Para i 3x np. 22233  Suma wszyskich oczek
K- Kareta,Cztery takie same kości  Suma czterech kości składowych karety
G- Generał, pięć kosci takich samych  Suma pieciu kości składowych Generała plus 50 punktów
SZ-szansa, pięć obojetnie jakich kości= suma wszyskich oczek

Jeżeli uda nam się rzucić jedną z powyższych sekwencji za pierszym rzutem w każdej z tur liczbe puntów mnożymy razy dwa za ten konkretnych rzut.

Tabela poniżej ilustruje te kategorie.

Brak komentarzy: